Aranżacje biura, kuchni, salonu Piszemy o pomysłach na aranżacje biura, kuchni, salonu i innych wnętrz. Podpowiadamy, doradzamy. Zapraszamy. Mon, 15 Jun 2020 23:08:46 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.1 ARANŻACJA KUCHNI I JADALNI W STYLU EKLEKTYCZNYM https://woodways.pl/2020/06/16/aranzacja-kuchni-i-jadalni-w-stylu-eklektycznym/ https://woodways.pl/2020/06/16/aranzacja-kuchni-i-jadalni-w-stylu-eklektycznym/#respond Mon, 15 Jun 2020 23:08:46 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/aranzacja-kuchni-i-jadalni-w-stylu-eklektycznym/ Uproszczona definicja eklektyzmu w architekturze i sztuce – to swobodne łączenie elementów pochodzących z różnych

Artykuł ARANŻACJA KUCHNI I JADALNI W STYLU EKLEKTYCZNYM pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Uproszczona definicja eklektyzmu w architekturze i sztuce – to swobodne łączenie elementów pochodzących z różnych stylów. Eklektyzm jest równie stary jak sztuka, ale w czasach współczesnych znów stał się bardzo popularny w wielu dziedzinach, również w architekturze wnętrz. Zaletą eklektyzmu wykorzystywanego do aranżacji wnętrz jest to, że możemy wybierać i wykorzystywać tylko te elementy z danego stylu, które się nam podobają, bo sztywne zasady w stylu eklektycznym teoretycznie nie obowiązują, praktycznie można połączyć wszystko ze wszystkim, im bardziej kontrastowo, odważnie, szokująco- tym lepiej. Nieograniczone możliwości zestawień pobudzają do odważnych zestawień na przykład starego z nowym, czy klasycznego i rustykalnego ze współczesnym.

Wydawać by się mogło, że eklektyczny styl jest łatwy, nic bardziej mylnego – nagromadzenie wielu elementów, zbyt dużo kontrastów i kolorów, szybko przytłoczy każde wnętrze i sprawi nieprzyjemne wrażenie chaosu.

Omawiany projekt w stylu eklektycznym kuchni połączonej z jadalną, jest doskonały i inspirujący. Aranżowana kuchnia z jadalnią mieści się w starej kamienicy w wiktoriańskim stylu, a wiktoriańskie kamienice, mimo niewątpliwej urody, są po prostu ciasne i ciemne. Projektantka zdecydowała się na potężny remont tej zabytkowej w końcu kamienicy dobudowując do jej frontowej ściany przybudówkę, tak aby zyskać większą przestrzeń i o wiele więcej światła dla swojego projektu. W tej przybudówce umieszczono dodatkowe i bardzo nowoczesne okna w dachu, uzyskując doskonały efekt doświetlenia całej przestrzeni i ciekawego kontrastu pomiędzy starymi wiktoriańskimi oknami, a nowoczesną, dachową stolarką.

W tym pięknym eklektycznym projekcie kuchni z jadalnią pomieszano nie tylko stare z nowoczesnym, ale też kilka stylów- dominujące są oczywiście elementy stylu klasycznego ( okno, sztukateria na suficie i ścianach, kominek, część mebli i bibelotów) i współczesnego( okna w dachu, nowoczesne metalowo plastikowe stołki, obrazy, lampy, cześć mebli kuchennych ), ale wprowadzono też odważnie styl afrykański (skóra zebry na podłodze służąca za dywan, afrykańskie figurki i obrazki) oraz styl orientalny ( wielki drewniany stół wykonany z indyjskiej framugi, figurki, obrazki ). Widać spore pomieszanie stylów, ale udało się uniknąć przesady, wszystko jest spójne i eleganckie, w czym niewątpliwie pomogła stonowana kolorystyka i bardzo wysoka jakość materiałów.

Tak zaprojektowane i wykonane wnętrze kuchni i jadalni zyskało nie tylko więcej przestrzeni i światła, ale przede wszystkim swój niepowtarzany styl, na dodatek świetnie połączony z funkcjonalnością pomieszczeń.

Artykuł ARANŻACJA KUCHNI I JADALNI W STYLU EKLEKTYCZNYM pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/06/16/aranzacja-kuchni-i-jadalni-w-stylu-eklektycznym/feed/ 0
WYBIERAMY SOFĘ DO SALONU https://woodways.pl/2020/06/14/wybieramy-sofe-do-salonu/ https://woodways.pl/2020/06/14/wybieramy-sofe-do-salonu/#respond Sun, 14 Jun 2020 00:19:50 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/wybieramy-sofe-do-salonu/ Salon, zwany też czasem w mniejszych mieszkaniach pokojem dziennym, to centralne miejsce w każdym domu.

Artykuł WYBIERAMY SOFĘ DO SALONU pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Salon, zwany też czasem w mniejszych mieszkaniach pokojem dziennym, to centralne miejsce w każdym domu. To zazwyczaj największy pokój w całym domu, bardzo często połączony z jadalnią i kuchnią w jedną dużą przestrzeń, a poszczególne strefy funkcjonalności ( gotowanie, jedzenie, relaks) oddzielone są od siebie za pomocą specjalnego ułożenia mebli, czy odpowiedniego oświetlenia i dekoracji, wszystko w zależności od konkretnych uwarunkowań architektonicznych w domu czy mieszkaniu. I tak jak w kuchni najważniejsze jest miejsce w którym przygotowujemy posiłki ( położenie względem siebie nawzajem kuchenek, zlewozmywaka, pojemnika na resztki oraz blatów), w jadalni zaś centralnym miejscem jest stół i krzesła, tak w salonie epicentrum życia stanowi sofa i fotele. Najważniejszą funkcją salonu jest oczywiście wypoczynek, a więc meble i sprzęty w salonie powinny być tak ułożone i dobrane, by temu sprzyjać. Inną ważną funkcją jest oczywiście podejmowanie gości, więc rodzaj i ułożenie mebli też powinno temu sprzyjać, czyli ma być tak, żeby można było się wygodnie rozsiąść naprzeciwko i obok siebie, razem pooglądać film czy posłuchać muzyki, żeby było komfortowo, ale też estetycznie. W przestrzeniach połączonych łatwiej połączyć różne style ( na przykład styl skandynawski w kuchni i jadani , a współczesny czy eklektyczny w salonie.

Bez względu na rodzaj aranżacji w całym salonie i tak sofa i fotele będą miejscem centralnym i to one chcąc czy nie chcąc określą klimat tego miejsca, dlatego wybór odpowiedniej sofy i foteli jest tak ważny.

Jeśli mamy dużo miejsca można zdecydować się i nawet na dwie sofy i kilka foteli i niekoniecznie wszystko musi być w tym samym kolorze, a nawet stylu.

Sofy klasyczne mają ponadczasowy charakter, dobrze „czują się” w każdym wnętrzu, podkreślają rodzinny charakter pomieszczenia, są eleganckie i wiecznie młode. Sofy klasyczne w tak zwanym stylu angielskim maja z reguły materiałową tapicerkę w kwiaty lub wzory, ale kwiaty( konkretnie róże i piwonie) są bardzo stylowe i bardzo modne od dziewiętnastego wieku, kiedy osiągały apogeum swojej popularności w Zjednoczonym Królestwie, aż do teraz. Kwiatowe wzory, miękki, przytulny materiał są bardzo efektowne, potrafią dobrze uwypuklić nie tylko rodzinny charakter wnętrza, ale jego ciepły klimat . Współczesny sofy w stylu angielskim w kwiatowe wzory tylko na pozór niewiele się różnią od swoich antycznych przodków. W rzeczywistości takie sofy i fotele są o wiele bardziej praktyczne – mają z reguły rozkładane i bardzo wygodne miejsce do spania, często niewielki pojemnik na pościel, materiał , który posłużył do tapicerowania jest mocniejszy od tego z XIX wieku i z reguły odporny na plamy, a proporcje ( to znaczy wysokość siedziska, poduszek) jest tak wyprofilowana, by jak najlepiej służyć wypoczynkowi i jak najmniej szkodzić kręgosłupowi.

Do stylu klasycznego można tez zaliczyć bardzo popularne sofy z naturalnej skóry. Takie sofy są nie tylko efektowne, ale bardzo funkcjonalne. Zalet naturalnej skóry jest bardzo wiele- jest odporna na zabrudzenia, nie klei się, jest mega wytrzymała na ścieranie i użytkowanie i na dodatek jest elegancka. Jest jeden minus- dużo kosztuje. Wysoka cena skóry kieruje jej zwolenników do zakupu o wiele tańszych sof z ze skóry sztucznej. Sofa z sztucznej skóry z reguły wygląda prawie ak samo jak sofa z ze skóry prawdziwej . Tu też prawie robi wielką różnicę- wygląda tak samo ale jest mniej odporna na zabrudzenia, plamy otarcia, okropnie się klei, jest gorąca, a kiedy robi się chłodno to sztywnieje.

Sofy w stylu nowoczesnym mają proste formy, bez zbędnych dekoracji,żadnych zaokrągleń, czy ozdobnego tapicerowania, są z reguły gładkie i zimnych, modnych kolorach szarości, lub bieli ( styl skandynawski). Nowoczesne sofy z naturalnej skóry w prostych formach i stonowanych kolorach dopasują się do każdego wnętrza.

Artykuł WYBIERAMY SOFĘ DO SALONU pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/06/14/wybieramy-sofe-do-salonu/feed/ 0
JAKIE KRZESŁA ? https://woodways.pl/2020/06/06/jakie-krzesla/ https://woodways.pl/2020/06/06/jakie-krzesla/#respond Sat, 06 Jun 2020 19:59:44 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/jakie-krzesla/ W każdej jadalni stół i krzesła stanowią epicentrum uwagi każdego, kto wchodzi, warto poświęcić sporo

Artykuł JAKIE KRZESŁA ? pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
W każdej jadalni stół i krzesła stanowią epicentrum uwagi każdego, kto wchodzi, warto poświęcić sporo czasu i wysiłku przy ich wyborze, aby spełniły wszystkie nasze oczekiwania i te estetyczne i praktyczne, bo tam przy stole będzie się toczyć większość naszego życia rodzinnego i towarzyskiego.

Wybór jest trudny, bo zależy od bardzo wielu czynników.

Po pierwsze ważna jest wielkość i kształt pomieszczenia.

Po drugie ważne jest czy jadalnia jest osobnym pokojem, czy łączy się z kuchnią, lub może stanowi strefę buforową pomiędzy kuchnią, a salonem. W każdym z tych przypadków będzie potrzebne inne rozwiązanie.

Po trzecie -jaki styl ma kuchnia, lub kuchnia i salon, czy są w tym samym stylu, czy każdy w innym, czy chcemy kontynuacji stylu, czy zdecydujemy się na ich łączenie ?

Po czwarte czy to będzie jedyny stół do jedzenia w naszym domu ( często jest jeszcze mniejszy stolik w samej kuchni )

Po piąte czy będziemy korzystać niego kilka razy dziennie, czy tylko w święta, lub gdy odwiedzą nas goście

Po szóste- czy stół z krzesłami będzie służył tylko do jedzenia czy będzie to duży stół do wszystkiego ( pracy, czytania, prasowania itp.)

Po siódme – jakie są nasze możliwości finansowe

 

To zapewne dopiero początek listy czynników jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze . Wybór krzeseł jest trudniejszy niż samego stołu, zwłaszcza, że dzisiejsza moda jest bardzo eklektyczna i naprawdę pozwala poszaleć. Jeśli zdecydujemy się na komplet stół plus krzesła możemy być pewni, że będą idealnie pasowały do siebie, eklektyczna składanka niesie w sobie większe ryzyko chaosu, ale też daje większe możliwości do stworzenia w naszej jadalni czegoś absolutnie oryginalnego . Współczesny styl wymaga doboru krzeseł w prostych formach i najchętniej z takich materiałów jak plastik ( w tym niezwykle interesujący wizerunkowo plastik przezroczysty) , metal i ich połączenia z naturalnym drewnem, wikliną, skórą, tkaninami. Styl klasyczny preferuje krzesła tapicerowane , najlepiej w stonowanych kolorach, styl retro to często krzesła antyczne na powyginanych nóżkach z liczną sztukaterią i kolorami będącymi w dawnych wiekach synonimami elegancji, taki jak jak pudrowy róż, stare złoto, czy różne odmiany bordo i ciemnej zieleni. Proste drewniane krzesła będą w zasadzie dobrze współgrały z większością stylów, a krzesła metalowe najlepiej sprawdzą się jako uzupełnienie tak popularnego dziś stylów industrialnego. Trudno też nie wspomnieć o modnej też swoistej „zbieraninie” przy stole, czyli postawienie na różne rodzaje krzeseł przy jednym stole. Tak więc obok antycznego tronu po przodkach, może stanąć krzesło tapicerowane, następnie proste drewniane, plastikowe, metalowe, a nawet taboret. Jeśli chcemy by taki mirsz marsz wizerunkowy nabrał stylu, powinniśmy bardzo starannie przemyśleć każdą propozycję i pamiętać, że wszystkie krzesła powinno coś łączyć ( podobna gama kolorów, surowiec, czy nawet tylko jakiś detal) i że co za dużo to nie zdrowo. Trzeba pamiętać o ponadczasowej definicji elegancji- zawsze lepiej mniej, niż za dużo, a oszczędność w wprowadzaniu nowych elementów uchroni naszą jadalnię przed wrażeniem chaosu.

Artykuł JAKIE KRZESŁA ? pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/06/06/jakie-krzesla/feed/ 0
WYBIERAMY MIEJSCE DO PRACY W DOMU https://woodways.pl/2020/06/03/wybieramy-miejsce-do-pracy-w-domu/ https://woodways.pl/2020/06/03/wybieramy-miejsce-do-pracy-w-domu/#respond Wed, 03 Jun 2020 19:04:45 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/wybieramy-miejsce-do-pracy-w-domu/ Z bardzo wielu powodów, praca w domu stała się dziś koniecznością dla dużej części naszego

Artykuł WYBIERAMY MIEJSCE DO PRACY W DOMU pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Z bardzo wielu powodów, praca w domu stała się dziś koniecznością dla dużej części naszego społeczeństwa. Koniecznością też stało się więc stworzenie w domach odrębnego miejsca do pracy. Nie jest to sprawa prosta, bo w naszym pięknym kraju, zdecydowana większość mieszkań, to mieszkania małe, ale dobra organizacja przestrzeni pozwoli nawet w najmniejszym mieszkaniu stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy.

Pierwsza krok to wybór pomieszczenia.

Kącik do pracy można utworzyć praktycznie w każdym pomieszczeniu, jeśli tylko wygospodarujemy trochę miejsca z odpowiednim oświetleniem.

Pierwszy wybór pada zazwyczaj na pokój dzienny, bo z reguły jest największy. Trzeba pamiętać o czytelnym oddzieleniu strefy przeznaczonej do pracy, od strefy przeznaczonej do relaksu. Można to zrobić na wiele sposobów, ale najprostszy z nich to inna aranżacja mebli. Kącik do pracy musi być oddzielony od reszty salonu, ale powinien dobrze komponować się z pozostałą częścią pomieszczenia i pod względem stylu i pod względem kolorystyki. Biuro w salonie powinno być tak skomponowane, by jak najmniej rzucało się w oczy, najlepiej żeby „wtapiało” się w pozostałą część salonu. Lepiej zdecydować się na zamknięte szafki, a ewentualne odkryte półki wykorzystać na bibeloty czy książki. Bardzo starannie trzeba wybrać fotel do pracy, będziemy w nim spędzać czasem po kilkanaście godzin, więc musi być ergonomiczny, przewiewny i doskonale dopasowujący się do wymagań naszego kręgosłupa. Trzeba też jednak pamiętać o tym, że powinien pasować do pozostałych mebli. W takim wypadku można na przykład postawić na kolorową skórę obicia ( jeśli dopasowujemy się do stylu tradycyjnego), lub nowoczesny prosty kształt i specjalną elastyczną siateczkę ( jeśli dopasowujemy do stylu nowoczesnego). Rozwiązań aranżacyjnych jest zresztą mnóstwo, w trudniejszych przypadkach zawsze można skorzystać z porad fachowca.

Nasz kącik do pracy można stworzyć i w innych pomieszczeniach mieszkania, może to być sypialnia, albo nawet kuchnia.

W sypialni jest zazwyczaj spokojniej niż w kuchni, a to sprzyja skupieniu, ale za to trudniej dopasować odpowiednie biurko i fotel, tak by dobrze komponowało się ze stylem pomieszczenia. Są liczne przykłady doskonałego wykorzystania toaletek jako stolika do pracy, trudniej dobrać odpowiedni fotel, zazwyczaj kończy się na tapicerowanym stołku w tym samy stylu co meble.

Z kuchnią za to jest na odwrót- dopasowanie koloru i stylu jest nieco łatwiejsze ( można na przykład wykorzystać puste kuchenne szafki, a jako biurko może służyć dodatkowy kuchenny stół) , ale za to kuchnia z racji swojej funkcji, nie sprzyja skupieniu.

Praca w domu jest równie trudna ( może nawet trudniejsza) co praca w firmie, żeby wydajnie ją wykonywać , warto poświęcić sporo czasu i uwagi na prawidłowe zaplanowanie i wykonanie miejsca do pracy, tak by było estetyczne, funkcjonalne i dobrze pasowało do reszty pomieszczenia .

Artykuł WYBIERAMY MIEJSCE DO PRACY W DOMU pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/06/03/wybieramy-miejsce-do-pracy-w-domu/feed/ 0
BIURO W DOMU- DOBIERAMY ODPOWIEDNIE BIURKO https://woodways.pl/2020/05/28/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiednie-biurko/ https://woodways.pl/2020/05/28/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiednie-biurko/#respond Thu, 28 May 2020 13:06:13 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiednie-biurko/ Dobór odpowiedniego biurka w procesie tworzenia swojego miejsca do pracy w domu, jest niemal równie

Artykuł BIURO W DOMU- DOBIERAMY ODPOWIEDNIE BIURKO pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Dobór odpowiedniego biurka w procesie tworzenia swojego miejsca do pracy w domu, jest niemal równie ważne, jak wybór fotela, dlatego najlepiej odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i to w najdrobniejszych szczegółach.

Priorytetem w doborze biurka lub stolika do kącika pracy powinny być przede wszystkim jego walory praktyczne. Odpowiednio dobrane biurko zapewni nam właściwy komfort pracy i pomoże zadbać o nasz kręgosłup narażony przy długotrwałej pracy siedzącej na liczne niedomagania.

Ważna jest wysokość biurka i jego dopasowanie do regulacji fotela, wszystko po to, aby podczas pracy można było z łatwością oprzeć na nim nadgarstki, a nawet łokcie( taka czynność bardzo odciąża nasz zmęczony pozycją siedzącą kręgosłup) .

Równie ważny jest taki dobór biurka, czy stolika przy którym będziemy pracować, aby dobrze współgrał stylem i kolorystyką z pozostałym wyposażeniem pomieszczenia, gdzie planujemy kącik do pracy. Kolorystyka biurka może być podobna, lub taka sama jak innych mebli w pomieszczeniu, ale dobrze prezentują się też kontrasty kolorystyczne.

Biurko będzie bardziej funkcjonalne, jeśli jego przednia krawędź będzie odpowiednio wyprofilowana i jeśli pod spodem będzie znajdować się drugi, wysuwany blat.

Na rynku znajdziemy też biurka z fikuśnymi, praktycznymi schowkami, szufladkami, nadstawkami, wieszaczkami- wszystko po to, aby zwiększyć funkcjonalność mebla .

Im większe biurko, tym oczywiście lepiej i bardziej komfortowo, bo na dużym biurku można swobodnie ustawić drukarkę, czy inny potrzebny do pracy sprzęt i akcesoria. Przestronność większej powierzchni biurka przełoży się też na przestronność naszych „papierów” wykorzystywanych w pracy. Niestety na duże biurka mogą sobie z reguły pozwolić jedynie właściciele większych mieszkań, a tych jest zdecydowanie mniej, niż właścicieli małych mieszkań.

Kształty biurek

1. Najpopularniejszy i najczęściej wybierany kształt biurka, to biurko prostokątne o prostych krawędziach. Takie biurka różnią się między sobą rozmiarami, kolorem i wyposażeniem ( wysuwany blat, szuflady, nadstawki itp.)

2. Biurko kwadratowe narożne z wyprofilowaną przednią krawędzią- duże, komfortowe, dające wiele możliwości, ale zajmujące dużo miejsca, więc zastosowanie w małych mieszkaniach raczej odpada.

3. Biurko prostokątne narożne z profilowaną przednią krawędzią- najbardziej funkcjonalne, ale również wymagające sporej ilości miejsca.

 

W komforcie pracy, ale tez w spełnieniu wysokich kryteriów wizualnych, ustawienie biurka też ma duże znaczenie. Wiele osób nie potrafi wydajnie pracować, jeśli monitor zajmuje tak zwaną otwartą pozycje, czyli jest łatwy do obserwacji dla postronnych osób. Planując kącik do pracy trzeba koniecznie zwrócić na to uwagę i tak ustawić biurko, aby pracujący siedział zawsze przodem, lub ewentualnie bokiem do pomieszczenia .

Artykuł BIURO W DOMU- DOBIERAMY ODPOWIEDNIE BIURKO pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/05/28/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiednie-biurko/feed/ 0
KUCHNIA W SZAROŚCI I BŁĘKICIE https://woodways.pl/2020/05/21/kuchnia-w-szarosci-i-blekicie/ https://woodways.pl/2020/05/21/kuchnia-w-szarosci-i-blekicie/#respond Wed, 20 May 2020 22:06:21 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/kuchnia-w-szarosci-i-blekicie/ Jedną z najmodniejszych propozycji aranżacji kuchni otwartej na jadalnię i pokój dzienny, jest zaproponowana przez

Artykuł KUCHNIA W SZAROŚCI I BŁĘKICIE pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Jedną z najmodniejszych propozycji aranżacji kuchni otwartej na jadalnię i pokój dzienny, jest zaproponowana przez znaną pracownię architektoniczną, nowoczesna stylizacja kuchni, jadalni i salonu z dominacją prostych form utrzymanych w szarości i błękicie, połączonej z naturalnym, jasnym drewnem z odrobiną bieli, która doskonale rozświetla ciemny antracyt, który jest dominującym kolorem projektu, bo taki właśnie kolor mają meble kuchenne.

Ciemne kolory sprawdzają się lepiej w dużych i jasnych pomieszczeniach, lub jak w przypadku tego projektu, przy otwartej przestrzeni, gdzie połączone są ze sobą kuchnia, jadalnia i salon. Trzeba pamiętać o tym, że ciemne kolory optycznie pomniejszają i przytłaczają, ale w otwartych przestrzeniach i w odpowiednich połączeniach kolorystycznych, są niezwykle eleganckie . Trudno tez nie podkreślić praktycznych walorów ciemnych kolorów, a zwłaszcza szarości.

Szarość w kuchni wydaje się niezwykle interesującym odkryciem, zwłaszcza po latach królowania beżu, kremu i bieli w kontrastowych połączeniach z brązem, czerwienią i wieloma odcieniami zieleni. Szary kolor to przecież wiecznie modna klasyka, to kolor neutralny,( w opinii psychologów bardzo dobrze wpływa na psychikę, łagodzi, ale nie usypia ), bardzo dobrze łączy się praktycznie ze wszystkimi kolorami zachowując jednocześnie swoją niepowtarzalną elegancję. Połączenia szarego czy antracytu z betonem sugerują oryginalny styl loftowy, a połączenia z naturalnym drewnem zbliżają raczej do klasycznych wnętrz. Reasumując, bezspornie można twierdzić, że dzisiaj różne odcienie szarości i antracytu uchodzą za niezwykle nowoczesne .

W przypadku tego projektu, dominujący szary kolor został połączony z niebieskimi dodatkami i naturalnym drewnem z którego wykonana została podłoga, stół i obramowania krzeseł w jadalni. Jest tez trochę białych elementów, a biel jak wiadomo podkreśla i rozświetla sąsiadujące z nią inne barwy i daje poczucie świeżości. W tym wypadku do wystąpienia tego efektu wystarczyła biała, nowoczesna lampa w kształcie dużej, ażurowej kuli, biały zlewozmywak z armaturą, biała stolarka okienna i białe żaluzje oraz białe naczynia i bibeloty. Większość dodatków ma jednak kolor jasnego błękitu, który doskonale harmonizuje z antracytem mebli kuchennych i kanapy w salonie, błękitne są również gładkie zasłony wykonane z grubej, naturalnej tkaniny.

Układ stref dość typowy, czyli strefę kuchenną od strefy dziennego pokoju oddziela drewniany, okrągły stół z oryginalnymi krzesłami z jasnego drewna, ale z jasno błękitną tapicerką .

Całość projektu – interesująca, nowoczesna i przytulna jednocześnie.

Artykuł KUCHNIA W SZAROŚCI I BŁĘKICIE pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/05/21/kuchnia-w-szarosci-i-blekicie/feed/ 0
URZĄDZAMY SALON https://woodways.pl/2020/05/18/urzadzamy-salon/ https://woodways.pl/2020/05/18/urzadzamy-salon/#respond Mon, 18 May 2020 09:35:23 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/urzadzamy-salon/ Urządzanie salonu, tego najbardziej prestiżowego pomieszczenia w każdym domu, tylko z pozoru wydaje łatwe. Salon

Artykuł URZĄDZAMY SALON pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Urządzanie salonu, tego najbardziej prestiżowego pomieszczenia w każdym domu, tylko z pozoru wydaje łatwe. Salon to miejsce gdzie wypoczywamy, spotykamy się z domownikami i gdzie przyjmujemy gości, więc wydaje się nic prostszego – powinny tam być meble do siedzenia i wypoczynku, czyli ładna i wygodna kanapa i fotele, stoliki, barek, telewizor, sprzęt muzyczny, jakieś meble, jakieś drobiazgi no i może kominek, dywany, dekoracje lub obrazy na ścianach. Rzeczywistość jak zwykle jest o wiele bardziej skomplikowana, niż nasze o niej wyobrażenia.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wszystko zależy od tego gdzie mieści się nasz salon, czy jest osobnym pomieszczeniem, czy wchodzi w skład otwartej przestrzeni łączącej kuchnię, jadalnię i salon, jak rozmieszczone są te pomieszczenia, czy jest wyjście na taras, balkon, czy ogród, czy to przestrzeń ciasna, czy wręcz przeciwnie, no i jakie i ile funkcji będzie spełniać, nie podnosząc już takiego „drobiazgu” jak koszty czy nasze gusty i upodobania( często w opozycji do panujących trendów).

Urządzanie salonu w rezydencji i to na bogato, jest chyba najprostsze, bo mając worek kasy stać nas na dobrego projektanta, na ekskluzywne meble, prawdziwą sztukę, autentyczne antyki, najlepsze materiały, no praktycznie na wszystko- na każdą ekstrawagancję i na każdą klasykę . W rezydencjach salony raczej nie są połączone z kuchnią- to osobne, bardzo duże pomieszczenia, czasem o niestandardowej wysokości ( na przykład jest moda na salony zajmujące aż dwie kondygnacje) , których atutem jest nie tylko przepych i wyrafinowany styl, ale też intrygujący lub piękny widok z okien, czy wyjście na gustownie urządzony ogród lub taras. Okna w salonie stają się więc dodatkowym elementem podkreślającym prestiż tego miejsca – są dopasowane do stylu w jakim urządzono salon i w związku z tym mogą mieć różne kształty, rozmiary i kolory ( są na przykład doskonałą imitacją starych okien wiktoriańskich, mogą być narożne, okrągłe, niesymetryczne).

Na przeciwległym biegunie można postawić urządzanie salonu( zwanego w tym wypadku raczej pokojem dziennym ) znajdującego się w niezbyt dużym mieszkaniu w mieście. W tym wypadku środki finansowe są ograniczone, miejsca malutko, a widok z okna nie powala, na dodatek taki pokój dzienny musi przeważnie spełniać w rodzinie bardzo wiele funkcji, a do każdej z nich potrzebne są inne meble i inne wyposażenie. Zadanie jest trudne, ale daje sobie z nim rade zdecydowana większość polskich rodzin. Gotowe projekty podpowiedzą nam wiele praktycznych i bardzo estetycznych rozwiązań, proste, jasne meble w stylu skandynawskim są tanie, a doskonale wkomponowują się w każde pomieszczenie. Warto postawić na prostotę i funkcjonalność, a drobiazgami, grą kolorów dodać klimatu i przytulnej, domowej atmosfery.

Artykuł URZĄDZAMY SALON pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/05/18/urzadzamy-salon/feed/ 0
BIURO W DOMU – DOBIERAMY ODPOWIEDNI FOTEL https://woodways.pl/2020/05/18/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiedni-fotel/ https://woodways.pl/2020/05/18/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiedni-fotel/#respond Mon, 18 May 2020 08:54:05 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiedni-fotel/ Praca w domu jest tak samo ciężka jak w biurze, dla niektórych może być nawet

Artykuł BIURO W DOMU – DOBIERAMY ODPOWIEDNI FOTEL pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Praca w domu jest tak samo ciężka jak w biurze, dla niektórych może być nawet cięższa, bo wymaga dodatkowej porcji samodyscypliny i odporności psychicznej. Warunki ekonomiczne kraju są jakie są i trzeba pogodzić się z faktem, że coraz więcej pracodawców zmuszonych do cięcia kosztów, będzie stawiać na pracowników zewnętrznych, czyli głównie tych co pracują u siebie w domu używając swojego sprzętu i korzystających ze swoich mebli. Średni czas jaki spędza pracownik przy komputerze to aż 10-11 godzin dziennie, czyli prawie pół doby spędzone w pozycji siedzącej !

Jeśli spędzamy w pozycji siedzącej kilka lub kilkanaście godzin dziennie i nie chcemy nabawić się bardzo poważnych chorób ( schorzenia kręgosłupa szyjnego i lędżwiowego, schorzenia neurologiczne, bóle głowy, bóle karku, zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg, problemy z koncentracją ) powinniśmy zwrócić uwagę na sposób w jaki siedzimy, no i na to na czym siedzimy.

Prawidłowa pozycja siedząca przy pracy odbywającej się przy biurku, to taka, w której kręgosłup (zwłaszcza jego część lędżwiowa ) przylega do oparcia fotela, nogi opierają się swobodnie o podłogę, dłonie na klawiaturze znajdują się na linii pasa, a głowa jest w miarę możliwości ułożona prosto. Bardzo ważne jest przy pracy siedzącej, aby co godzinę, półtorej wstać, zrobić krótką gimnastykę, lub przynajmniej się przejść i pomachać rękami. Każda , nawet najkrótsza zmiana pozycji, wpływa korzystnie na krążenie i kręgosłup, więc w trosce o zdrowie warto tego pilnować.

Nie uda nam się utrzymać prawidłowej pozycji przy pracy siedzącej, jeśli nie dobierzemy odpowiedniego, ergonomicznego fotela. Wybór dobrego fotela to sprawa priorytetowa, jeśli spędzamy w pracy sporo czasu, a pracując w domu nie zawsze bierzemy taki wydatek pod uwagę. Warto jednak zainwestować w idealny dla naszej sylwetki i naszych potrzeb fotel, bo warto inwestować we własne zdrowie i kondycję.

Jakie warunki powinien spełniać doskonały fotel biurowy?

– fotel powinien posiadać tak zwaną pneumatyczną regulację wysokości, oraz pneumatyczną regulację głębokości siedziska, co pozwoli na idealne dopasowanie do naszego wzrostu i sylwetki.

– bardzo istotne jest aby fotel posiadał też elastyczną regulację oparcia w trzech płaszczyznach ( głębokość, wysokość i kąt nachylenia) . Odpowiednia regulacja pozwoli tak dopasować oparcie do kręgosłupa, by cały czas przylegało do kręgosłupa, stanowiło dla niego bezcenne podparcie, nawet jeśli często zmieniamy pozycję.

– fotel powinien być stabilny, najlepiej jeśli jego podstawa jest pięcioramienna i jest wyposażona w dobre kółka jezdne

– oparcie fotela powinno być prawidłowo wyprofilowane, musi przylegać do naszego kręgosłupa. Bardzo istotny jest rodzaj materiału z jakiego jest wykonane. Najbardziej polecane są nowoczesne, elastyczne siateczki, które zapewniają komfort i zabezpieczenie kręgosłupa, są przewiewne i trwałe. W drugiej kolejności polecane są surowce naturalne takie jak skóra czy bawełna, a najmniej polecane jest tworzywo sztuczne ( imitacje skóry czy materiały poliestrowe), są tanie i łatwo je utrzymać w czystości, ale niestety są klejące i nieprzewiewne.

– odpowiednio twarde i odpowiednio wyprofilowane siedzisko fotela. Siedzisko powinno być wykonane z naturalnych surowców( najlepsza jest skóra) , powinno mieć zaokrąglone krawędzie i mieć odpowiedni stopień twardości, bo zarówno za twarde jak i za miękkie może wywołać ból kręgosłupa.

– fotel powinien mieć regulowany zagłówek

– fotel powinien mieć regulowane podłokietniki, tak by podparcie pomagało odciążyć kręgosłup.

Ważny, ale nie najważniejszy jest też odpowiedni dobór designu fotela, tak by harmonijnie wpasowywał się w styl naszego kącika do pracy i całego mieszkania .

Artykuł BIURO W DOMU – DOBIERAMY ODPOWIEDNI FOTEL pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/05/18/biuro-w-domu-dobieramy-odpowiedni-fotel/feed/ 0
STOŁKI W KUCHNI https://woodways.pl/2020/05/15/stolki-w-kuchni/ https://woodways.pl/2020/05/15/stolki-w-kuchni/#respond Thu, 14 May 2020 22:55:25 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/stolki-w-kuchni/ Popularność otwierania przestrzeni w domach i mieszkaniach, zwłaszcza łączenie kuchni z jadalnią i salonem spowodowała,

Artykuł STOŁKI W KUCHNI pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Popularność otwierania przestrzeni w domach i mieszkaniach, zwłaszcza łączenie kuchni z jadalnią i salonem spowodowała, że do kuchni i jadalni zawitały całkiem nowe rozwiązania takie jak wyspy kuchenne, barki, czy wysokie stołki barowe nazywane też hokerami.

Wyspy kuchenne są nie tylko niezwykle praktyczne, bo sprawiają ,ze mamy przy przygotowywaniu posiłków wszystko pod ręką, ale też sprawiają, że podczas czynności gotowania można spoglądać na otwartą przestrzeń jadalni i salonu i uczestniczyć w rozmowie, czy oglądaniu telewizji. Tradycyjnie ustawienie blatów i kuchenki przy ścianie wymuszało stanie tyłem do otwartej przestrzeni, na dodatek sporo miejsca na środku kuchni było niewykorzystane.

Pomysły barowe wykorzystywane są często jako ten element wystroju, który harmonijnie łączy różne strefy funkcjonalności i tak podobnie jak stół łączy strefę gotowania z jadalnią, tak barek łączy jadalnię z salonem. Rozwiązań jest oczywiście wiele, bardzo dużo zależy od rodzaju i wielkości przestrzeni jaka jest do zagospodarowania i od stylu w jakim ją aranżujemy. Wysokość barku może być różna i musi być dostosowana do wymagań mieszkańców i do konkretnego miejsca, ale standardowo wysokość baru to 110 centymetrów. To optymalna wysokość i dla stojącego barmana i dla siedzących na hokerach współbiesiadników. Przy takiej standardowej wysokości barku wygodne hokery muszą mieć wysokość 80 centymetrów, podpórka na stopy powinna zawsze znajdować się 40 centymetrów poniżej siedziska. Siedzisko hokera najczęściej ma wymiary 40/40 centymetrów, a żeby wygodnie siedzieć miejsce przy barku dla jednej osoby powinno wynosić tak samo jak w przypadku stołu co najmniej 60 centymetrów na osobę.

W mniejszych przestrzeniach czasem dołącza się barek do wyspy kuchennej, wtedy oczywiście barek jest niższy ( standardowo wysokość mebli kuchennych, a więc i wyspy kuchennej to 90 centymetrów) więc i stołki barowe są niższe, ale trzeba zawsze zachować zasadę podpórki dla stóp na wysokości 40 centymetrów poniżej siedziska . Są zwolennicy takie rozwiązania, wizerunkowo można to zaaranżować bardzo ciekawie, ale siedzenie z drinkiem i rozprawianie o ważnych sprawach przy gotującej się zupie, jakoś się nie klei.

Rynek wyszedł jak zwykle naprzeciwko oczekiwań klientów i pojawiło się naprawdę dużo rodzajów hakerów w przeróżnych stylach. Można kupić hakery z regulowaną wysokością siedziska ( bardzo, bardzo praktyczne) , tapicerowane, skórzane, plastikowe, z łączonych materiałów, jednolite i ażurowe. Najszerzej reprezentowany jest oczywiście styl współczesny, a więc dużo prostych form, kontrastów, metalu i przezroczystego plastiku, ale też modny jest styl skandynawski ( prostota, jasne kolory, wysoka funkcjonalność), choć klasyka nie odpuszcza i ciągle ma swoich zwolenników. Dobierając odpowiednie dla naszego barku hakery pamiętajmy nie tylko o stylu, kolorze, ale też bierzmy pod uwagę ich praktyczne walory- hakery obrotowe z regulowaną wysokością, wygodnym dużym siedziskiem wyścielanym naturalną skórą, podparciem dla kręgosłupa i rąk, zdadzą lepiej egzamin, niż najbardziej fikuśne i modne, ale niewygodne stołki.

Artykuł STOŁKI W KUCHNI pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/05/15/stolki-w-kuchni/feed/ 0
BIEL W KUCHNI https://woodways.pl/2020/05/05/biel-w-kuchni/ https://woodways.pl/2020/05/05/biel-w-kuchni/#respond Tue, 05 May 2020 17:34:04 +0000 https://woodways.pl/2020/06/08/biel-w-kuchni/ Biel to kolor neutralny, do wszystkiego pasuje, w sąsiedztwie innych kolorów zachowa się nieegoistycznie, bo

Artykuł BIEL W KUCHNI pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
Biel to kolor neutralny, do wszystkiego pasuje, w sąsiedztwie innych kolorów zachowa się nieegoistycznie, bo idealnie eksponuje nie siebie lecz sąsiedni kolor dopełniając go blaskiem. Biel doskonale rozświetla, rozjaśnia, dodaje świeżości, optycznie powiększa każdą przestrzeń, sprawia, że wszystko wydaje się higienicznie czyste. Tą ostatnią właściwość wykorzystywała od zawsze medycyna- nie przypadkowo fartuchy personelu medycznego były i w większości nadal są białe, a w szpitalach, przychodniach na ścianach dominuje biały kolor. Bardzo długo szpitalne, higieniczne skojarzenia działały nieco odstręczająco i dlatego bardzo długo biel była wykorzystywana we wnętrzach mieszkań raczej umiarkowanie i służyła przeważnie do „wydobywania” innego, bazowego koloru, lub była po prostu dodatkiem. Ten czas to już zdecydowanie przeszłość . Od kilku lat biel jest bardzo, ale to bardzo modna, a jeśli chodzi o projekty kuchni i jadalni, to biel zdominowała właśnie ten rodzaj wnętrz.

W architekturze biały kolor jest domeną tak zwanego stylu skandynawskiego ( prostota form, jasne kolory łączone z bielą lub sama biel, wysoka funkcjonalność ), ale oczywiście z jego zalet korzystają w mniejszym lub większym stopniu wszystkie inne style.

Dziś białe kuchnie projektowane i sprzedawane są praktycznie we wszystkich stylach.

Najbardziej popularne są białe kuchnie w stylu nowoczesnym, czyli meble w prostej formie, często bez uchwytów, idealnie gładkie, matowe lub błyszczące ( błysk jeszcze bardziej podkreśla higieniczność aranżacji), często łączenia z mlecznym szkłem, metalem lub przezroczystym plastikiem. Jeśli chodzi o materiał to w większości wykorzystuje się trwałą i odporną na zarysowania i wilgoć błyszczącą płytę MDF ( specjalny rodzaj tworzywa).

Klasyczne białe kuchnie bazują głównie na tak zwanym stylu angielskim, czyli szafki z profilowanymi i fazowanymi rantami, szerokie profilowane blaty ( często z białego lub kremowego marmuru), przeskalowane, ozdobne okapy, ozdobne półeczki, szufladeczki, jednym słowem rozmach, wszystko na bogato, ale z ponadczasową, klasyczną elegancją. Taka biała kuchnia podobała by się i sto lat temu i teraz.

Biel we wzornictwie kuchni święci tryumfy, ale te sterylnie białe kuchnie ( zwłaszcza te nowoczesne) dają często odczucie zimna, a nawet nudy. Z pewnością jest higienicznie w takich kuchniach, ale zdecydowanie nie jest przytulnie. Projektanci dali sobie radę i z tym problemem- aby ocieplić, ożywić wnętrze, a przede wszystkim pozbawić laboratoryjnych skojarzeń, wystarczy wprowadzić dodatki w ostrych, kontrastujących barwach. Mogą to być na przykład dodatki i akcesoria kuchenne, krzesła, mogą to być też firanki czy jakiś pojedynczy mebel. Częstym i trzeba przyznać interesującym rozwiązaniem są krzesła w kilku jaskrawych kolorach – rozweselają wnętrze dodając mu lekkości .

Reasumując- biel w kuchni zawsze się sprawdza, to ponadczasowe, neutralne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy lubią czystość.

Artykuł BIEL W KUCHNI pochodzi z serwisu Aranżacje biura, kuchni, salonu.

]]>
https://woodways.pl/2020/05/05/biel-w-kuchni/feed/ 0